13. számú melléklet

 

Budapest Főváros XIX. kerület Kispest Önkormányzat Képviselő-testületének

19/2003.(VI.16.) számú rendelete

Kispest Kerületi Városrendezési és Építési Szabályzatáról szóló többször módosított 43/2000. (XI.24.)sz. rendelet kiegészítéséről.

 

 

A Budapest Főváros XIX. kerület Kispest Önkormányzat Képviselő-testülete a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. tv. 16.§ (1) bek. valamint  az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény  7. § (3) bek. c. pontjában foglalt felhatalmazás alapján az alábbi rendeletet alkotja:

 

Általános rendelkezések

 

1. §

A rendelet hatálya

(1)          A rendelet természetben a Budapest XIX. ker. Kispesten, az Üllői út – Hamvas utca – Vak Bottyán utca – Nyáry Pál utca – Attila utca – Lehel utca által határolt területre vonatkozik (továbbiakban: tervezési  terület).

(2)          Jelen rendelet csak a mellékletét képező szabályozási tervvel együtt alkalmazhatók.

(3)          A tervezési területen területet felhasználni, telket alakítani, építményt, építményrészt, épületegyüttest építeni, átalakítani, bővíteni, korszerűsíteni, lebontani, elmozdítani, a rendeltetést megváltoztatni (továbbiakban: építkezni) és ezekre hatósági engedélyt adni csak a helyi építési szabályzat ezen kiegészítő rendelkezéseiben és e rendelethez tartozó a kerületi szabályozási tervben foglaltaknak megfelelően szabad.

(4)          E kiegészítő rendelkezésekben és a szabályozási tervben nem szabályozott kérdésekben

-                az Országos Településrendezési és Építési Követelményekről szóló 253/1997.(XII. 20.) Korm. rendelet (továbbiakban: OTÉK),

-        a 46/1998. (X. 15.) Főv. KGY. rendelet (továbbiakban: FSZKT rendelet),

-        a 47/1998. (X. 15.) Főv. KGY. rendelet (továbbiakban: BVKSZ),

-                a 48/1998. (X. 15.) Főv. KGY. rendelet előírásait

-        a Budapest Főváros XIX. kerület Kispest Önkormányzat Képviselő-testületének 43/2000.(XI.24) számú, Kispest Kerületi Városrendezési és Építési Szabályzatáról szóló rendeletét (továbbiakban: KVSZ)

         és az egyéb általános érvényű rendelkezéseket kell betartani.

 

2. §

A szabályozási terv elemei és eltérési szabályok

(1)     A szabályozási terv kötelező elemei az alábbiak:

1.      Tervezési terület határa.

2.      Építési övezet (vagy övezet) jelzászlója, amely tájékoztatást ad az (építési) övezet kötelező előírásairól:

 

 

építési övezet

jele

beépítési mód

max.

beépítettség

max. szintterületi

mutató

 

min.-max.

építmény

magasság

min.

telekterület

Min.

zöldfelület

max. térszín

alatti

beépítés

 

3.      Területegység határa (övezeteket elválasztó vonal).

4.      Építési övezet határa.

5.      Építési övezetek és övezetek és azok paraméterei (beépítési mód, beépítési százalék maximuma, maximális szintterületi mutató, minimális-maximális építménymagasság, minimális zöldfelületi arány)

6.      Tervezett és megmaradó közút-szabályozási vonal, amely a közterület és a nem közterület közötti határvonal (szabályozási vonal).

7.      Szabályozás megszüntetése.

8.      Kötelező építési vonal (amelyen kötelezően épülethomlokzatot kell elhelyezni)

9.      Irányadó építési vonal (az Üllői út mentén a telek oldalhatárától mért 10,0 m-en belül nem alkalmazható, a szabályozási tervben meghatározott hosszának legalább 60%-án épülethomlokzatnak, vagy épületrésznek kell állnia; a homlokzathossz nem irányadó építési vonalon lévő része attól legfeljebb 5,0 m-re húzható vissza, a visszahúzás helyét elvi építési engedélyezési tervben kell meghatározni.)

10.  Építési hely határa

11.  Szabályozási elemekre vonatkozó méretek.

12.  Meglévő megmaradó, valamint a tervezett telekhatár, az (építési-) övezeteket elválasztó új telekhatár.

13.  Megszüntető jel, amely a kötelező elemek megvalósulásához szükséges megszüntetéseket jelzi (megszűnő szabályozási vonal, telekhatár stb.).

14.  Bontandó épület

15. Biztosítandó  gépjármű  be- és kihajtás.

16. Megtartandó és telepítendő fasor.

17. Kiváltandó távhővezeték.

(2)    A szabályozási terven alkalmazott nem kötelező érvényű szabályozási elemek:

1.      Javasolt telekhatár, mely az övezeti előírás szerint kialakítható, változtatható, megszüntethető.

2.      Javasolt telekösszevonás.

3.      Megtartásra/bontásra javasolt épület.

4.      Javasolt emeletráépítés.

5.      Javasolt szintszám új épület esetén.

6.      Javasolt funkció

7.      Gépjármű be- és kihajtás javasolt helye

8.      Javasolt zöldfelület.

A nem kötelező érvényű szabályozási elemek irányadó jellegűek, ezért azoktól a szabályozási terv módosítása nélkül, az építési hatósági engedélyezési eljárás keretében el lehet térni.

(3)          A szabályozási terven alkalmazott tájékoztató elemek:

1.      érvényes keretövezeti besorolás

2.      földhivatali alaptérképen nem szereplő épület

3.      már lebontott épület

4.      megtartható épületek jelenlegi szintszáma

5.      megtartható épületek jelenlegi funkciója

6.      tervezési terület határa

(4)   A szabályozási tervtől való eltérés:

a)             A kötelező elemektől eltérni nem lehet, azok módosítása csak a terv ismételt egyeztetésével és jóváhagyásával együtt lehetséges.

Az irányadó elemektől el lehet térni, ha az eltérés által érintett ingatlanok tulajdonosai azt közös (elvi) építési engedélyezési eljárás során kérik. Az így keletkező (elvi) építési engedély a továbbiakban az érintett ingatlanokra kötelező érvényű.

3.§

 

Általános előírások

 

(1)          Az építési övezetek határa mentén a telekhatárokat kötelezően ki kell alakítani.

(2)          A meglévő és a szabályozási vonal módosításával nem érintett telkek annak ellenére is beépíthetők - az építési övezet előírásainak megfelelően -, hogy területük nem éri el az építési övezetben előírt legkisebb teleknagyságot. Tovább nem oszthatók, a terven ábrázolt összevonásuk javasolt.

(3)          A szabályozási vonal módosításával érintett telkek csak abban az esetben építhetők be, ha telekösszevonásokkal méretük eléri az építési övezetben előírt minimális telekméretet. Kivételt képez ez alól az Attila utcai hrsz: 162239, 162240 két telek, melyek telekegyesítése csak lakófunkciótól eltérő hasznosítás esetén kötelező.

(4)          Azon megtartható épületek, épületrészek, melyek az építési hely határán kívülre kerülnek csak az építési hely határán belül bővíthetők.

(5) Bármilyen földmunkával járó beruházás, tereprendezés előtt a

konkrét kiviteli tervek ismeretében a beruházó-építtető köteles egyeztetni a Budapesti Történeti Múzeummal az esetleges leletmentés érdekében.

 

4.§

I-XIX/Z1 építési övezet jelen tervezési területre vonatkozó

egyedi előírásai

 

(1)          Az építési övezet területén az épületek utcavonaltól 15 méter mélységben  zártsorúan, előkert nélkül, a további épületrészek legalább 4,5 m oldalkert és legalább 9,0 m hátsókert betartásával helyezendők el.

(2)          Az Üllői út menti, jellemzően zártsorú beépítést a Nyáry Pál utca és Földváry utca, valamint a Földváry utca és Lehel utca közötti szakaszokon a szakasz hosszának körülbelüli felénél a homlokzat visszaléptetésével, vagy a folyamatos térfal megszakításával tagolni kell a monotonitás elkerülése érdekében.

(3)          .Az Üllői út és a Lehel utca mentén az épületek földszintjén kereskedelmi, szolgáltatási, vendéglátási, ill. közönségforgalmat vonzó egyéb funkciók, létesítmények telepítendők, a homlokzati felület 2/3 részének portálszerű kialakításával.

(4)          Az épülettömegeket tagolni kell, vertikális tagolás nélküli összefüggő épülethossz nem haladhatja meg az 50,0m-t. Vertikális tagolásként legalább 5,0m széles és legalább 3,0m mély hátrahúzást kell beiktatni kötelező építési vonalon álló épület esetén is.

 

5.§

M-XIX/INT építési övezet jelen tervezési területre

 vonatkozó egyedi előírásai

 

(1)          Az építési övezet területén az épületek szabadon állóan, vagy zártsorúan, a Vak Bottyán utcában és az Attila utcában 5,0m-es előkerttel, egyéb helyeken előkert nélkül építendők.

(2)          Szabadon álló beépítésnél, vagy zártsorú beépítés hátsókert irányú épületrészénél az oldalkert legalább 6,0m, a hátsókert legalább 15,0m legyen.

(3)          Zártsorú beépítésnél az utcafronti épület mélysége legfeljebb 15,0m lehet.

6.§

 

Telekalakításra vonatkozó egyedi előírások

 

(1)          A Hamvas utcai hrsz: 162178 telekből az Üllői út felé az övezethatár mentén önálló telket kell kiszabályozni. A Hamvas utcai hrsz: 162177 telket csatolni kell a hrsz: 162178 telekhez.

Az Üllői út mentén kialakuló - az Üllői út szélesítése után fennmaradó - telekhez a terven ábrázolt módon csatolandók a szomszédos telekrészek. Az ingatlanon a szállásfunkció bővíthető.

(2)          Az Üllői út mentén a hatályos térrajz szerint hrsz: 162212 szám alatt összevonásra javasolt telkek (hrsz: 162212, 162213, 162217) az Üllői út mentén egymással összevonhatók, továbbá az Attila utca mentén lévő telkek ( hrsz: 162215, 162216) is egymással összevonhatók, a telkek hátsó telekhatára viszont megtartandó, a két teleksor egymással nem egyesíthető az övezethatár miatt.

(3)          Az Üllői úti hrsz: 162222), telekbe az Attila  utca mentén beékelődő négy lakótelek (hrsz:162223, 162224, 162225, 162226) a hrsz: 162222 telekkel egyesítendő, ezen a területen a lakófunkciót meg kell szüntetni.

(4)          A Földváry utca mentén lévő telkek (hrsz: 162228) rendezése a szabályozási terven ábrázolt módon javasolt, az övezethatár mentén telekhatár kialakítása kötelező.

(5)          Az Üllői úti  (hrsz: 162229/1) telket az Üllői úttal párhuzamosan, az Üllői út és Attila utca közötti távolság felénél az övezethatár mentén ketté kell osztani.

(6)          Az Üllői úti (hrsz: 162229/2) telken az övezethatár mentén telekhatárt kell létesíteni.

 

7.§

Épületek, építmények elhelyezésének, kialakításának

egyedi előírásai

 

(1)          A Hamvas utcai (hrsz: 162178) telken a terven jelölt épületrészek bontandók, a Hamvas utca mentén új építés lehetséges.

(2)          Az Üllői úti (hrsz: 162212) telken lévő és az Attila utcai teleksorra átnyúló épületrész megtartható, további bővítések csak az 5. §-ban foglaltaknak megfelelően építhető.

(3)          Az Üllői úti (hrsz: 162222) telken az Üllői út mentén álló épületek bontandók.

(4)          Az Az Üllői úti (hrsz: 162212) telken az Üllői út menti beépítés a szomszédos hrsz:162222 telek felőli 4,5 m-es sávban bontandó az építési övezetben előírt 4,5 m-es oldalkert kialakítása érdekében

(5)          Az Üllői úti (hrsz: 162229/2) telken a terven jelölt épületrészek bontandók, helyettük az Attila utca mentén új építés lehetséges.

 

8.§

Közlekedés

 

(1)          Az Üllői út főpályájára új kapubehajtó és útcsatlakozás nem nyitható.

(2)          Az Üllői úttal határos ingatlanok telekalakításakor, vagy azokon új épület elhelyezésekor a szervízút részére szükséges közterületet, vagy magánutat ki kell alakítani.

(3)          Az Üllői út menti szervízút telekalakítása történhet önálló közterületi (magán) telekként, vagy az Üllői úti közterülethez csatolással is.

 

 

9.§

Környezetvédelem, zöldfelület

 

(1)          A területen védőtávolságot igénylő technológia nem telepíthető.

(2)          Új létesítmények hő- és légtechnikai berendezéseire az engedélyezés során egyedi kibocsátási határértékeket kell kérni az illetékes szakhatóságtól.

(3)          Az egyes új tevékenységek egyedi zajhatárértékeinek megállapítására szolgáltatói tevékenység esetén a kerületi Önkormányzathoz, ipari-üzemi tevékenység esetén a Környezetvédelmi Felügyelőséghez kell engedélyért folyamodni.

(4)          A területen a veszélyes hulladékok kezelése, ártalmatlanítása tilos.

(5)          Az építési övezetek határa mentén és az M-XIX/INT építési övezetben az egymással csatlakozó telekhatárok mentén 5,0-5,0m széles fásított zöldsáv létesítendő.

(6)          A zajterhelt homlokzatokat felújításuk, ill. átépítésük során passzív akusztikai védelemmel kell ellátni.

(7)          Az Üllői út menti ingatlanok építési engedélyezési terve zajvédelmi munkarészt is kell tartalmazzon.

(8)          A terület a felszín alatti vizek érzékenysége szerint „érzékeny” besorolású.

 

10.§

Közművekre vonatkozó előírások

 

(1)          Amennyiben tárgyi tervezési terület előbb épül be, mint a „Városkapu és környéke – I. ütem” területe, a Török utcai NA 200-as vízvezetéket is meg kell építeni.

(2)          Az Üllői út szélesítése és szervizút kiépítése miatt a 0809-es, a 1201-es számú transzformátorokat és a Szalay utca és Nyáry Pál utca közötti 10 kV-os és kisfeszültségű hálózatokat át kell helyezni.

(3)          Az Attila utca szélesítése miatt a 0807-es és 0805-ös transzformátorokat ki kell váltani.

(4)          Az új transzformátorok közvetlen közterületről történő megközelítését biztosítani kell.

(5)          A Vak Bottyán utca szélesítése miatt a magas vezetésű Fv 2x DN 600 mm méretű távfűtő vezeték átépítése szükséges.

(6)          A Nyáry Pál utca 1-5. számú telkek beépítése miatt az Fv 2x DN 300 mm távfűtővezetéket a kiszélesített közterületre kell áthelyezni.

 

 

 

11.§

Záró rendelkezések

 

(1)          Jelen rendelet a kihirdetés napján lép hatályba.

(2)          Jelen rendelet, és a részét képező Szabályozási Terv hatálybalépésével egyidejűleg az R-35954 számú részletes rendezési tervnek az I. fejezet 1.1. bekezdésben meghatározott területet érintő előírásai hatályukat vesztik.

(3)          Jelen rendelet a Kispest Kerületi Városrendezési és Építési Szabályzatról szóló többször módosított 43/2000.(XI.24.) számú rendelet 13. számú mellékletét képezi.

 

 

Dr. Istvánfi Sándor s.k.                                                      Steinerné dr.Török Katalin s.k.

            jegyző                                                                                   polgármester